czwartek, 26 kwietnia 2018

Dzień drugi

Czwartek rozpoczęliśmy od wizyty w Griniaus progymnasium. Innowacyjne działania w tej szkole skierowane są na demokrację- uczniowie uczą się jak powinna wyglądać demokracja i jak w demokratyczny sposób rozwiązywać problemy. Ogromną rolę odgrywa w szkole Samorząd Uczniowski ale również samorządy klasowe. Uczniowie spotykają się przed lekcjami i w sposób demokratyczny starają się rozwiązywać problemy. Dotyczyć one mogą nie tylko uczniów ale również nauczycieli. Mieliśmy okazję porozmawiać z przewodniczącym Samorządu Szkolnego i jego zastępczynią, którzy opowiadali o swoich działaniach.
Szkoła należy do elity szkół promujących demokratyzację i współpracuje z wieloma placówkami zagranicznymi. 
Uczniowie zapytani dlaczego uważają demokrację za ważny aspekt odpowiadali, że wspólnie rozwiązują problemy, każdy problem jest ważny i każdy można rozwiązać, uczniowie rozwijają
w sobie poczucie odpowiedzialności za losy innych a najczęściej padały odpowiedzi o solidarności
i wspólnocie w tworzeniu środowiska przyjaznego ich rozwojowi.
Uczniowie dbają również o ekologię i dla przykładu ze starych zużytych opon przygotowali siedziska w kąciku czytelniczym na których mieliśmy okazję siedzieć-bardzo wygodne. Popołudniu odwiedziliśmmy kolejną szkołę KTU engereeing lyceum. Szkoła w siatce godzin posiada dodatkowe zajęcia tzw STEM- czyli rozwijające umiejętności dotyczące nauk ścisłych oraz technologii. W tej chwili szkoła jest w remoncie i wiele materiałów jest spakowanych aby przenieść je do nowych wyremontowanych sal. Mogliśmy podpatrzeć zajęcia z robotyki podczas których uczniowie samodzielnie pod okiem instruktora tworzyli własne "roboty" odpowiednio je programując.

          


Jeśli chodzi o STEM to uczniowie projektują różne budowle sprawdzając w ten sposób swoją wiedzę odnośnie poszczególnych praw fizycznych. Pani Dyrektor pokazała nam wieżowce skonstruowane przez uczniów, które miały być odporne na bardzo silny wiatr.
Wszystkie wykonane przez uczniów konstrukcje znajdują się w jednym miejscu i każdy może w każdej chwili się do nich odwołać.  Ostatnim punktem programu w czwartek było zwiedzanie Kowna, niestety pogoda w tym dniu nie była dla nas życzliwa i bardzo często padał deszcz. Podczas zwiedzania kilkakrotnie ulewa krzyżowała nam plany ale nie poddaliśmy się i mimo przemoczonych butów i mokrych kurtek daliśmy radę.
             
                 
                                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz